fbpx

Aké víno je naozaj kvalitné ? Poradíme Vám

Pri výbere vína sa často obzeráme po fľašiach, ktoré by mali spĺňať isté kritéria. Či už je to cena, závit, alebo dobre známa „diera“ na spodku fľaše. Tie faktory však nemusia naznačovať kvalitu vína a povieme vám prečo.

Mnohí z nás sa pri kúpe vína orientujú vyššie spomínanými faktormi, ktoré nemusia úplne korešpondovať s našimi požiadavkami. Preto vám prinášame pár základných faktov, ktoré vám pomôžu si vybrať.

Cena vína

Víno je čoraz obľúbenejším nápojom a pri jeho výbere sa riadime aj cenou. Cena je v u všetkých v majoritnej väčšine rozhodujúca. Pri víne však úplne neplatí. Niekedy je cena len umelo nafúknutá a zahŕňa položky, ako marketing, značku, či fľašu. Platí, že dobré víno dnes môžete zohnať za pár eur a cena je zavádzajúci parameter. Samozrejme pokiaľ ide o Champagne, ktoré sa vyrába tradičnou metódou, alebo o víno, ktoré sa nerodí každý rok, vtedy je cena viac menej adekvátna.

Uzáver vína

Vo všeobecnosti panuje u ľudí názor, že víno s korkovým závitom je kvalitné a lepšie. Táto myšlienka nie je úplne pravdivá. Ak má víno závit, ide viac menej o víno, ktoré je dobré skonzumovať, čo najskôr. Ide v mnohých prípadoch o mladé vína, ktoré nemajú ďalší potenciál zrenia. Korok je zas vítaný u vín, ktoré je dobré uložiť do archívu, kde môžu ďalej zrieť a práve korok im umožní dýchať nakoľko prepúšťa kyslík, ktorý vínu napomáha. Preto ak narazíte na závit, nejde hneď o nekvalitné víno, ale len je dobré ho vypiť skôr a takéto víno vám dá najlepší pôžitok z jeho vône a chuti.

Fľaša, ktorá nemá povestnú „ dieru“
Fľaše s touto črtou sa predovšetkým používajú u starších vín, respektíve u tých, ktoré môžu zrieť aj niekoľko rokov. Prirodzenou zložkou týchto vín býva aj sediment. A tu platí, že väčšia „diera“ je žiadúca pretože sa v jej okrajoch tento sediment dokonale môže usadiť. Kto by už len chcel vo svojom pohári tento sediment objaviť ? Ďalším využitím je nalievanie vína. Ak vám niekto nalieva víno a chce držať fľašu elegantne, tak práve táto „diera“ slúži na uchytenie palca. Vtedy máte možnosť vidieť celú fľašu a je to pekné a elegantné držanie fľaše.

Ako bonus: aká je najlepšia teplota vína ?

Teplota vína je tiež u mnohých ľudí dilema. Ak máte fľašu bieleho, mali by ste ju vychladiť na zhruba 10 až 12 stupňov, kedy si viete biele víno najlepšie vychutnať . U červených vín existuje stále mienka, že ideálna je izbová teplota. Áno, kedysi dávno keď neexistovalo kúrenie, to platilo. Dnes je ale ideálne schladiť červené víno na 18 stupňov. Vtedy si ho viete naozaj vychutnať.

Pri ružových vínach je to podobné, ako u bielych vín, respektíve možno niečo medzi bielymi a červenými. Ak ale máte doma Prosecco, nebodaj Champagne, odporúčame tieto vína schladiť na 5 až 6 stupňov. Táto teplota je viac než žiadúca. Nikdy nepodávajte víno príliš teplé pretože pri vyšších teplotách sa prejaví alkohol, ktorý môže pokaziť celý dojem z vína.

otvaracie hodiny promo-platba-kartou otvaracie hodiny

Najnovšie blogy

Akciové ponuky

Akcia

Frozen Cocktails 5pack

Mojito, Strawberry Daiquiri, Limoncello, Gin & Tonic and Vodka Energy.
9,90 €
Akcia

El jardín Merlot rosé 0,75l – 2ks

12,50 € 14,00 €
Akcia

El jardín Merlot 0,75l – 2ks

12,50 € 14,00 €
Akcia

WIP 3x 1,5L Chardonnay

WIP - Wine in Pouch, alebo Víno v Sáčku  je rebelský produkt, ktorý búra dogmu o tom, prečo by aj víno nemohlo byť v sáčku Je rovnakej kvality, ako víno v skleMá objem dvoch fliašJe ekologickejsšie, s 80% nižšiu CO2 stopouOtvorené ti vydrží až 6 týždňov a to vdaka ventilu, ktorý neprepúšta vzduch  
O víne: WIP - Wine in Pouch, alebo Víno v Sáčku  je rebelský produkt, ktorý búra dogmu o tom, prečo by aj víno nemohlo byť v sáčku Je rovnakej kvality, ako víno v skleMá objem dvoch fliašJe ekologickejsšie, s 80% nižšiu CO2 stopouOtvorené ti vydrží až 6 týždňov a to vdaka ventilu, ktorý neprepúšta vzduch  
30,90 €
Akcia

JM Muškát moravský

Víno svetložltej farby s koncentrovanou vôňou kvitnúcich bazových kvetov a bielej mäsitej broskyne s jemným nádychom citrusových plodov.Chuť je vyvážená, s harmonicky integrovaným zvyškovým cukrom, šťavnatými kyselinami a dochuťou zrelej nektárinky.
9,90 € 14,00 €
villa prosecco
Akcia

Mazzei Villa Marcello Prosecco DOC 0,75 l

Slamovo žltá farba, vôňa zelených jabĺk a agátového kvetu prechádza do príjemne osviežujúcej chuti a plného, zaguľateného konca, ktorý pochádza z predĺženého nazrievania na kvasinkách. Aj preto ide o jedno z najlepších vín Prosecco na trhu.
17,90 € 19,90 €
dry gin
Akcia

The Botanist Islay Dry Gin 46% 0,7 l

The Botanist je prestížny a majstrovsky vycíbrený gin destilovaný v destilérke Bruichladdich. Nadmieru lákavý, saténovo hladký gin s explodujúcimi kvetovými vôňami a bohatou, lahodne vyzretou chuťou. Obsahuje 22 aromatických bylín a kvetín rastúcoch na ostrove a tak dopĺňa zostavu deviatich klasických rastlín na výrobu ginu.
45,90 €
gin-tonic
Akcia

Gordons Gin 0,7 l + Kinley Tonic 1,5 l

Dvojica ktorá k sebe jednoducho patrí! Gin a Tonic sa najmä v poslednom období tešia mimoriadnej obľube. Je to predovšetkým pre ich vyváženú chuť a jednoduchosť prípravy, pre osvieženie chuti odporúčame pridať šťavu a kôru z limetky.
24,90 €
Rus standard
Akcia

Russian Standard 40% 0,7 l

Filtrácia Vodky Russkij Standart Original sa prevádza cez filtre z brezového dreveného uhlia. Vodka Russkij Standart je pripravená tradičným spôsobom z komponentov tej najvyššej možnej kvality: najlepších odrôd pšenice z centrálnej oblasti Ruska, čistej, nedestilovanej, mäkkej vody zo severných oblastí Ruska, ktorá je trpezlivou filtráciou dotiahnutá k dokonalosti.
26,90 €
Akcia

24 x Budweiser Budvar 10° 0,5 l

Náš svetlý ležiak je pivo pre pravých fajnšmekrov. Najurodzenejšie samičie hlávky kvalitného žateckého chmeľu, panensky čistá prírodná voda a prednostne vyberané zrnká unikátnej odrody moravského jačmeňa z neho robia nápoj naozajstných znalcov.
29,90 €
Akcia

Nicolaus Vodka Extra Jemná 1,0 l + Cappy Pomaranč 100% 1,00 l

20,90 €
multipacky-redbull-rusky
Akcia

Russian Standard 0,7l + 4ks RedBull 0,25l

33,90 €
multipacky-redbull-nicolaus
Akcia

Nicolaus Vodka 0,7l + 4ks RedBull 0,25l

20,50 €
hendricks
Akcia

Hendrick’s Gin 41,4% 0,7l

Jalovec, koriander a citrusovú kôru doplňuje lahodný dotyk ruží, dosiahnutý jemným vylisovaním olejov z okvetných lístkov. A na záver uhorka! Jej podstata je získaná drtením čerstvého plodu a následným miešaním drene so studenou vodou. Je to gin destilovaný v škótskej prímorskej dedinke Girvan.
42,90 € 49,90 €
moet
Akcia

Moët & Chandon Brut Imperial 12% 0,75l

Brut Impérial je vyvážená zmes troch odrôd vína, ktoré odhaľuje postupnosť elegantných a harmonických dojmov, sviežej zrelosti, jemných a vycibrených línii, navodzujúcich pocit pohody a príjemného rozpoloženia.
65,00 €
red bull 250
Akcia

Red Bull 0,25 l

Red Bull je energetický nápoj vyrábaný v Rakúsku. Pôvodný recept na nápoj Red Bull pochádza z Thajska a bol neskôr chuťovo upravený. Obsahuje Kofeín, taurín, vitamíny skupiny B, sacharózu a glukózu + pramenitú alpskú vodu.
2,50 €
captain morgan
Akcia

Captain Morgan Spiced Gold 35% 0,7 l

Unikátny jamajský rum prekvapí neopakovateľnou chuťou, chuťou ročného zrenia v dubových sudoch obohatenú o jedinečnú príchuť tajnej zmesi bylin a korenín. Legendárny kapitán Henry Morgan bol jedným z najobdivovanejších bukanírov 17. storočia. Preslávil sa odvahou,šľachetnosťou a družnosťou pri objavitelských expedíciách na Barbados a Jamajku. Jeho sláva mu priniesla nakoniec aj kreslo jamajského guvernér, ale to neznamenalo aby sa vzdal svojej túžby po dobrodružnom živote. Novým objektom jeho dobyvateľských túžob sa od roku 1680 stal tunajší trh s rumom, kde vznikla slávna značka Captain Morgan. Krajina pôvodu: Jamajka Výrobca: Captain Morgan Konzumácia: Čistý s ľadom, alebo do miešaných nápojov
19,90 € 21,00 €
Grants whiskey
Akcia

Grant’s whisky 40% 0,7 l

Táto miešaná whisky je vyrábaná podľa pôvodnej originálnej receptúry, pochádzajúcej z roku 1898. Zakladateľ spoločnosti William Grant. Svojou jedinečnou chuťou patrí medzi najkvalitnejšie whisky. Po zmiešaní vytvárajú sladové a obilné whisky mnohostrannú, jemnú a lahodná chuť. Chuť svieža, slad, karamel, rašelina a náznak čokolády. Farbu má stredne až platinovo zlatú. Dlhá a skvelá dochuť.
18,90 € 21,00 €
captain morgan
Akcia

Captain Morgan Spiced Gold 35% 1,0 l

Unikátny jamajský rum prekvapí neopakovateľnou chuťou, chuťou ročného zrenia v dubových sudoch obohatenú o jedinečnú príchuť tajnej zmesi bylin a korenín. Legendárny kapitán Henry Morgan bol jedným z najobdivovanejších bukanírov 17. storočia. Preslávil sa odvahou,šľachetnosťou a družnosťou pri objavitelských expedíciách na Barbados a Jamajku. Jeho sláva mu priniesla nakoniec aj kreslo jamajského guvernér, ale to neznamenalo aby sa vzdal svojej túžby po dobrodružnom živote. Novým objektom jeho dobyvateľských túžob sa od roku 1680 stal tunajší trh s rumom, kde vznikla slávna značka Captain Morgan. Krajina pôvodu: Jamajka Výrobca: Captain Morgan Konzumácia: Čistý s ľadom, alebo do miešaných nápojov
25,90 €