fbpx

Viete čo pijete!? Destilát alebo liehovina, viete aký je medzi nimi rozdiel?

Dnes sme sa rozhodli, že vám prinesieme článok o „tvrdom alkohole“. Prípitok sem, prípitok tam, hlavne že máme čo piť. Viete ale čo pijete ? Nie je totiž alkohol ako alkohol. Pozrieme sa bližšie na to aký je rozdiel medzi destilátom a liehovinou. Budete možno prekvapený ale rozdiel je veľký.

Začnime od začiatku. Destilát a liehovina majú predsa len niečo spoločné, sú to alkoholické nápoje, ktorých základnou zložkou je etylalkohol. Ten sa získava fermentovaním alebo ľudovo povedané, kvasením cukrov. V súčasnosti obsahujú najmenej 22,5% alkoholu. U nás však najčastejšie nájdeme destiláty alebo liehoviny s obsahom 38% až 40%, prípadne s obsahom 50% alkoholu. Z čoho sa teda tento druh alkoholu vyrába ? V 11. storočí sa po prvý raz podarilo vyrobiť čistý alkohol, pravdepodobne destiláciou vína. Okolo roku 1400 sa alkohol začal vyrábať z obilia a v 18. storočí sa podarilo vytvoriť alkohol aj z kvasených zemiakov. V dnešnej dobe sa liehoviny/destiláty vyrábajú už skoro zo všetkého, najviac však prevláda ovocie.

Aký je teda rozdiel ?

Základný rozdiel medzi destilátom a liehovinou spočíva už v samotnej príprave. Pri výrobe destilátov je jedným z najdôležitejších výrobných faktorov, samotný výber a zber ovocia. Vyberá sa len kvalitné a zrelé ovocie, ktoré nesmie byť hnilé a nesmie obsahovať žiadne kúsky listov alebo stopiek. Po spracovaní ovocia sa založí kvas, kedy sa cukor premieňa na lieh. Spracovaný kvas sa potom následne destiluje.

Na druhej strane ako nám už samotný názov liehoviny, napovedá čo je jeho hlavnou zložkou. Správne, je to lieh. Tento lieh sa však nezískava kvasením ovocia ako to je pri destilátoch ale z iných surovín, najčastejšie z obilia. Pre dosiahnutie ovocnej chuti sa pridávajú rôzne arómy a dochucovadlá kvôli jemnejšej a lepšej chuti. Občas sa zvykne do liehovín pridať aj časť destilátu, to však nie je pravidlom.

bourbon

Nie je lieh ako lieh.

Práve liehoviny sú najčastejšie falšované. Niektorí ľudia sa riadia heslom, kto šetrí má za tri, pretože vyrobiť lacný lieh nie je nič zložité. Používa sa syntetický alebo tzv. denaturovaný lieh, ktorý môže byť vyrobený z kalamitného dreva alebo aj z ropy či uhlia. Použitie tohto druhu liehu je nie len v potravinárstve zakázaný. Výroba takého liehu však nie je žiadnou novinkou. Už počas druhej svetovej vojny, boli veľké fabriky, ktoré spracovávali drevo na lieh. Keď sa poriadne očistí je rovnaký ako obilný. Ako tvrdia odborníci aj syntetický lieh z ropy či uhlia je čistý a nedajú sa chuťovo odlíšiť.  Od roku 2004 už musia výrobcovia na výrobu liehovín používať výlučne rafinovaný lieh veľmi jemný podľa noriem EÚ. Jedným z mála liehovarov na Slovensku, ktorý produkuje veľmi jemný rafinovaný lieh podľa európskych noriem, je liehovar Slovenské liehovary a likérky v Leopoldove. Treba si preto vždy dať pozor na to čo pijete a zbystriť pozornosť, keď v obchode natrafíte na príliš lacnú liehovinu.

Ako teda rozlíšiť či sa jedná o destilát alebo liehovinu ?

Platí veľmi jednoduchý trik. Liehoviny by zo zákona nemali používať koncovku -ica to znamená, že môžu používať len názov ako marhuľa, slivka, malina a tak ďalej. Naopak destiláty toto označenie používajú, napríklad marhuľovica, slivovica alebo malinovica a mnoho ďalších. Niekedy sa môže stať, že napriek tomu, že sa jedná o destilát tak názov je bez koncovky. To je však na rozhodnutí výrobcu. Ak si chcete byť sto percentne istý čo pijete, stačí si prečítať etiketu na zadnej strane, kde ja napísané presné zloženie aj o aký druh sa jedná. Môžete si však aj s istotou a z  pohodlia domova vybrať z našej ponuky kvalitných destilátov. Na zdravie priatelia a pitie s rozumom.

 

otvaracie hodiny promo-platba-kartou otvaracie hodiny

Najnovšie blogy

Akciové ponuky

Akcia

Frozen Cocktails 5pack

Mojito, Strawberry Daiquiri, Limoncello, Gin & Tonic and Vodka Energy.
9,90 €
Akcia

El jardín Merlot rosé 0,75l – 2ks

14,50 €
Akcia
Akcia

WIP 3x 1,5L Chardonnay

WIP - Wine in Pouch, alebo Víno v Sáčku  je rebelský produkt, ktorý búra dogmu o tom, prečo by aj víno nemohlo byť v sáčku Je rovnakej kvality, ako víno v skleMá objem dvoch fliašJe ekologickejsšie, s 80% nižšiu CO2 stopouOtvorené ti vydrží až 6 týždňov a to vdaka ventilu, ktorý neprepúšta vzduch  
O víne: WIP - Wine in Pouch, alebo Víno v Sáčku  je rebelský produkt, ktorý búra dogmu o tom, prečo by aj víno nemohlo byť v sáčku Je rovnakej kvality, ako víno v skleMá objem dvoch fliašJe ekologickejsšie, s 80% nižšiu CO2 stopouOtvorené ti vydrží až 6 týždňov a to vdaka ventilu, ktorý neprepúšta vzduch  
34,90 €
Akcia

JM Muškát moravský

Víno svetložltej farby s koncentrovanou vôňou kvitnúcich bazových kvetov a bielej mäsitej broskyne s jemným nádychom citrusových plodov.Chuť je vyvážená, s harmonicky integrovaným zvyškovým cukrom, šťavnatými kyselinami a dochuťou zrelej nektárinky.
9,90 € 14,00 €
dry gin
Akcia

The Botanist Islay Dry Gin 46% 0,7 l

The Botanist je prestížny a majstrovsky vycíbrený gin destilovaný v destilérke Bruichladdich. Nadmieru lákavý, saténovo hladký gin s explodujúcimi kvetovými vôňami a bohatou, lahodne vyzretou chuťou. Obsahuje 22 aromatických bylín a kvetín rastúcoch na ostrove a tak dopĺňa zostavu deviatich klasických rastlín na výrobu ginu.
47,90 €
gin-tonic
Akcia

Gordons Gin 0,7 l + Kinley Tonic 1,5 l

Dvojica ktorá k sebe jednoducho patrí! Gin a Tonic sa najmä v poslednom období tešia mimoriadnej obľube. Je to predovšetkým pre ich vyváženú chuť a jednoduchosť prípravy, pre osvieženie chuti odporúčame pridať šťavu a kôru z limetky.
26,00 €
Rus standard
Akcia

Russian Standard 40% 0,7 l

Filtrácia Vodky Russkij Standart Original sa prevádza cez filtre z brezového dreveného uhlia. Vodka Russkij Standart je pripravená tradičným spôsobom z komponentov tej najvyššej možnej kvality: najlepších odrôd pšenice z centrálnej oblasti Ruska, čistej, nedestilovanej, mäkkej vody zo severných oblastí Ruska, ktorá je trpezlivou filtráciou dotiahnutá k dokonalosti.
28,90 €
Akcia

24 x Budweiser Budvar 10° 0,5 l

Náš svetlý ležiak je pivo pre pravých fajnšmekrov. Najurodzenejšie samičie hlávky kvalitného žateckého chmeľu, panensky čistá prírodná voda a prednostne vyberané zrnká unikátnej odrody moravského jačmeňa z neho robia nápoj naozajstných znalcov.
39,90 €
Akcia

Nicolaus Vodka Extra Jemná 1,0 l + Cappy Pomaranč 100% 1,00 l

23,90 €
multipacky-redbull-rusky
Akcia

Russian Standard 0,7l + 4ks RedBull 0,25l

39,90 €
multipacky-redbull-nicolaus
Akcia

Nicolaus Vodka 0,7l + 4ks RedBull 0,25l

25,90 €
hendricks
Akcia

Hendrick’s Gin 41,4% 0,7l

Jalovec, koriander a citrusovú kôru doplňuje lahodný dotyk ruží, dosiahnutý jemným vylisovaním olejov z okvetných lístkov. A na záver uhorka! Jej podstata je získaná drtením čerstvého plodu a následným miešaním drene so studenou vodou. Je to gin destilovaný v škótskej prímorskej dedinke Girvan.
44,90 € 49,90 €
moet
Akcia

Moët & Chandon Brut Imperial 12% 0,75l

Brut Impérial je vyvážená zmes troch odrôd vína, ktoré odhaľuje postupnosť elegantných a harmonických dojmov, sviežej zrelosti, jemných a vycibrených línii, navodzujúcich pocit pohody a príjemného rozpoloženia.
65,00 €
red bull 250
Akcia

Red Bull 0,25 l

Red Bull je energetický nápoj vyrábaný v Rakúsku. Pôvodný recept na nápoj Red Bull pochádza z Thajska a bol neskôr chuťovo upravený. Obsahuje Kofeín, taurín, vitamíny skupiny B, sacharózu a glukózu + pramenitú alpskú vodu.
3,00 €
captain morgan
Akcia

Captain Morgan Spiced Gold 35% 0,7 l

Unikátny jamajský rum prekvapí neopakovateľnou chuťou, chuťou ročného zrenia v dubových sudoch obohatenú o jedinečnú príchuť tajnej zmesi bylin a korenín. Legendárny kapitán Henry Morgan bol jedným z najobdivovanejších bukanírov 17. storočia. Preslávil sa odvahou,šľachetnosťou a družnosťou pri objavitelských expedíciách na Barbados a Jamajku. Jeho sláva mu priniesla nakoniec aj kreslo jamajského guvernér, ale to neznamenalo aby sa vzdal svojej túžby po dobrodružnom živote. Novým objektom jeho dobyvateľských túžob sa od roku 1680 stal tunajší trh s rumom, kde vznikla slávna značka Captain Morgan. Krajina pôvodu: Jamajka Výrobca: Captain Morgan Konzumácia: Čistý s ľadom, alebo do miešaných nápojov
21,90 €
Grants whiskey
Akcia

Grant’s whisky 40% 0,7 l

Táto miešaná whisky je vyrábaná podľa pôvodnej originálnej receptúry, pochádzajúcej z roku 1898. Zakladateľ spoločnosti William Grant. Svojou jedinečnou chuťou patrí medzi najkvalitnejšie whisky. Po zmiešaní vytvárajú sladové a obilné whisky mnohostrannú, jemnú a lahodná chuť. Chuť svieža, slad, karamel, rašelina a náznak čokolády. Farbu má stredne až platinovo zlatú. Dlhá a skvelá dochuť.
18,90 € 21,00 €
captain morgan
Akcia

Captain Morgan Spiced Gold 35% 1,0 l

Unikátny jamajský rum prekvapí neopakovateľnou chuťou, chuťou ročného zrenia v dubových sudoch obohatenú o jedinečnú príchuť tajnej zmesi bylin a korenín. Legendárny kapitán Henry Morgan bol jedným z najobdivovanejších bukanírov 17. storočia. Preslávil sa odvahou,šľachetnosťou a družnosťou pri objavitelských expedíciách na Barbados a Jamajku. Jeho sláva mu priniesla nakoniec aj kreslo jamajského guvernér, ale to neznamenalo aby sa vzdal svojej túžby po dobrodružnom živote. Novým objektom jeho dobyvateľských túžob sa od roku 1680 stal tunajší trh s rumom, kde vznikla slávna značka Captain Morgan. Krajina pôvodu: Jamajka Výrobca: Captain Morgan Konzumácia: Čistý s ľadom, alebo do miešaných nápojov
27,90 €