Páry, ktoré spolu pijú sú šťastnejšie
University of Michigan nedávno robila prieskum o tom, ako vplýva spoločné pitie na vzťahy manželských párov. Výsledky sú vskutku zaujímavé a prekvapivé. Štúdie ohľadom zvykov párov si spolu vypiť, sa zúčastnilo až 2 767 párov. Výskum trval desať rokov, od roku 2006 do roku 2016.

Zaujímavý na štúdii je fakt, že bola cielená na ľudí starších ako 50 rokov. Hlavným zámerom bolo zistiť, ako vplýva spoločné pitie na manželský život, kto je šťastnejší a ako je to v prípade, keď pije iba jeden z manželov. Množstvo a frekvencia pitia v tomto výskume neboli až tak dôležité. Podľa štúdie sú ženy v manželstve, kde prevláda zhoda v spoločnom pití, oveľa šťastnejšie a kvalita manželského zväzku z pohľadu manželiek neklesá: „Manželky, ktoré vo výskume uviedli pitie alkoholu spolu s ich manželmi, neuviedli zníženú kvalitu ich manželstiev. U manželských párov, v ktorých pije alkohol iba jeden z manželov, je kvalita zväzku viac negatívna,“ uvádza Birditt z University of Michigan.
Pite obaja alebo ani jeden – my odporúčame prvú možnosť
Polovica párov, v ktorých si manželia z času na čas spolu vypijú, uviedli väčšiu spokojnosť so vzťahom v porovnaní s tými, v ktorých iba jeden z manželov pije alkohol. „Manželia majú na seba navzájom veľmi veľký vplyv najmä, ak sú starší v dôchodkovom veku a trávia spolu veľmi veľa času. Ak jeden z manželov prestane piť alkohol, mal by aj druhý,“ dodáva Birditt. Často sú to ženy, ktoré začnú byť nešťastné a prejavujú nespokojnosť v prípade, že alkohol pijú iba ony a nie aj ich partneri.
Rozdielne zvyky v manželstve zohrávajú veľkú úlohu. To sa týka aj spoločného pitia a spoločných chvíľ strávených pri pohári dobrého vína, piva alebo iného obľúbeného nápoja. Je teda dokázané, že spoločné pitie alkoholu v normálnej miere vzťahom neškodí, ale práve prospieva. Vzťah je viac uvoľnenejší, napätie menšie a nálada lepšia. Spoločné okamihy pri drinku môžu vzťah veľmi spríjemniť a odbremeniť dni plné náročných úloh a starostí oboch partnerov.
