Pozrime sa spoločne na históriu Českého piva, kedy vzniklo a čo ho preslávilo?
Nedávno vyšla správa že, naši susední bratia, Česi vypili za minulý rok 2020 v dôsledku korona krízy, najmenej litrov piva za posledných 60 rokov. V priemere tak klesla spotreba piva o 7 litrov na osobu. Keďže Česi sú hrdý pivný národ a majú sa čím chváliť, rozhodli sme sa v našom blogu povenovať práve českým pivám.
České pivo a pivovarníctvo má dlhoročnú tradíciu a patrí medzi najznámejšie pivá na svete. Najstaršiu doloženú českú tradíciu výroby piva má Břevnovský kláštor, ktorý bol založený v roku 993. Český biskup, ktorý prišiel v tej dobe vysvätiť kláštor údajne zakázal mníchom variť pivo, keďže sa viac venovali pitiu samotného piva ako svojim veriacim.
Predpokladá sa, že výroba piva bola, ako to už väčšinou býva, objavená náhodou. Do nádoby s pomletým obilím natiekla voda a divokým kvasením v nej vznikol príjemný, ľahko omamný nápoj. Starí Česi považovali pivo nielen za osviežujúci nápoj ale aj ako výživný, chutný tekutý chlieb. Nie nadarmo sa hovorí, že hlad je len prezlečený smäd. Okrem toho pivo považovali za liek na rôzne choroby. V polovici 19. storočia nastal zlatý vek českého pivovarníctva, ktorý silno ovplyvnil vývoj tohto odboru po celom svete. V tejto ére došlo k mnohým technologickým inováciám ako napríklad strojné chladenie alebo prvé priestory na stáčanie piva a mnohé iné.
Významný medzník v českom pivovarníctve vytýčil novozaložený Mešťanský pivovar v Plzni (dnes Prazdroj), ktorý vyrábal výhradne spodne kvasené pivá. V roku 1842 vytvorili v pivovare prototyp dnešného svetlého ležiaku, ktorý sa stal dominantným nielen v Čechách ale aj po celom svete. Hovorí sa, že zámerne spravili chybu v technologickom postupe bez ohľadu na to aby vedeli aký bude výsledok. Navarili “podkvasené” bavorské pivo ale z českých surovín. Prvá várka bola narazená 11. novembra a zožala obrovský úspech.
Prejdime však do súčasnosti, kedy sa české pivo vďaka svojej dlhoročnej tradícií v celej krajine stalo najkvalitnejším na svete. Potvrdzuje to aj chránená zemepisná značka udelená Európskou úniou pre jedinečnosť produktov používaných na jeho výrobu, medzi ktoré patrí napríklad špeciálna odroda jačmeňa, taktiež aj technológia výroby, ktorá je odlišná oproti ostatným krajinám na svete. Medzi najznámejšie celosvetové značky piva patria svetlé ležiaky Pilsner a Budweiser. Pre všetkých milovníkov piva je samozrejme možnosť navštíviť aj pivovary a pozrieť sa bližšie na samotný výrobný proces alebo zájsť na ochutnávku piva.
Keďže České pivo, má chránenú značku, nemôžu sa za české pivo vydávať nápoje, ktoré boli vyrobené iným technologickým postupom či z iných surovín. Dodržiavanie týchto podmienok výroby kontroluje štátny orgán. Každý výrobca piva má zoznam dodávateľov všetkých surovín. Hlavnou surovinou na České pivo je svetlý druh sladu, zvaný tiež “plzeňský slad”, vyrobený z jarného dvojradového jačmeňa.
Na záver si povieme ešte zopár číselných údajov. V roku 2019 keď bola výroba piva rekordná, sa uvarilo neuveriteľných 21,6 milióna hektolitrov piva. V priemernej spotrebe piva si dlhšiu dobu držali celosvetové prvenstvo čo predstavuje 160 litrov piva na osobu. Vy si môžete vychutnať vychladené pivo aj z pohodlia domova, stačí si len vybrať z našej ponuky. My vám ho kedykoľvek a kamkoľvek s radosťou privezieme. Na zdravie priatelia a pite s rozumom!