fbpx

Pozrime sa spoločne na históriu Českého piva, kedy vzniklo a čo ho preslávilo?

Nedávno vyšla správa že, naši susední bratia, Česi vypili za minulý rok 2020 v dôsledku korona krízy, najmenej litrov piva za posledných 60 rokov. V priemere tak klesla spotreba piva o 7 litrov na osobu. Keďže Česi sú hrdý pivný národ a majú sa čím chváliť, rozhodli sme sa v našom blogu povenovať práve českým pivám.

České pivo a pivovarníctvo má dlhoročnú tradíciu a patrí medzi najznámejšie pivá na svete. Najstaršiu doloženú českú tradíciu výroby piva má Břevnovský kláštor, ktorý bol založený v roku 993. Český biskup, ktorý prišiel v tej dobe vysvätiť kláštor údajne zakázal mníchom variť pivo, keďže sa viac venovali pitiu samotného piva ako svojim veriacim.

Predpokladá sa, že výroba piva bola, ako to už väčšinou býva, objavená náhodou. Do nádoby s pomletým obilím natiekla voda a divokým kvasením v nej vznikol príjemný, ľahko omamný nápoj. Starí Česi považovali pivo nielen za osviežujúci nápoj ale aj ako výživný, chutný tekutý chlieb. Nie nadarmo sa hovorí, že hlad je len prezlečený smäd. Okrem toho pivo považovali za liek na rôzne choroby. V polovici 19. storočia nastal zlatý vek českého pivovarníctva, ktorý silno ovplyvnil vývoj tohto odboru po celom svete. V tejto ére došlo k mnohým technologickým inováciám ako napríklad strojné chladenie alebo prvé priestory na stáčanie piva a mnohé iné.

Významný medzník v českom pivovarníctve vytýčil novozaložený Mešťanský pivovar v Plzni (dnes Prazdroj), ktorý vyrábal výhradne spodne kvasené pivá. V roku 1842 vytvorili v pivovare prototyp dnešného svetlého ležiaku, ktorý sa stal dominantným nielen v Čechách ale aj po celom svete. Hovorí sa, že zámerne spravili chybu v technologickom postupe bez ohľadu na to aby vedeli aký bude výsledok. Navarili “podkvasené” bavorské pivo ale z českých surovín. Prvá várka bola narazená 11. novembra a zožala obrovský úspech.

Prejdime však do súčasnosti, kedy sa české pivo vďaka svojej dlhoročnej tradícií v celej krajine stalo najkvalitnejším na svete. Potvrdzuje to aj chránená zemepisná značka udelená Európskou úniou pre jedinečnosť produktov používaných na jeho výrobu, medzi ktoré patrí napríklad špeciálna odroda jačmeňa, taktiež aj technológia výroby, ktorá je odlišná oproti ostatným krajinám na svete. Medzi najznámejšie celosvetové značky piva patria svetlé ležiaky Pilsner a Budweiser. Pre všetkých milovníkov piva je samozrejme možnosť navštíviť aj pivovary a pozrieť sa bližšie na samotný výrobný proces alebo zájsť na ochutnávku piva.

Keďže České pivo, má chránenú značku, nemôžu sa za české pivo vydávať nápoje, ktoré boli vyrobené iným technologickým postupom či z iných surovín. Dodržiavanie týchto podmienok výroby kontroluje štátny orgán. Každý výrobca piva má zoznam dodávateľov všetkých surovín. Hlavnou surovinou na České pivo je svetlý druh sladu, zvaný tiež “plzeňský slad”, vyrobený z jarného dvojradového jačmeňa.

Na záver si povieme ešte zopár číselných údajov. V roku 2019 keď bola výroba piva rekordná, sa uvarilo neuveriteľných 21,6 milióna hektolitrov piva. V priemernej spotrebe piva si dlhšiu dobu držali celosvetové prvenstvo čo predstavuje 160 litrov piva na osobu. Vy si môžete vychutnať vychladené pivo aj z pohodlia domova, stačí si len vybrať z našej ponuky. My vám ho kedykoľvek a kamkoľvek s radosťou privezieme. Na zdravie priatelia a pite s rozumom!

otvaracie hodiny promo-platba-kartou otvaracie hodiny

Najnovšie blogy

Akciové ponuky

Akcia

Frozen Cocktails 5pack

Mojito, Strawberry Daiquiri, Limoncello, Gin & Tonic and Vodka Energy.
9,90 €
Akcia

El jardín Merlot rosé 0,75l – 2ks

12,50 € 14,00 €
Akcia

El jardín Merlot 0,75l – 2ks

12,50 € 14,00 €
Akcia

WIP 3x 1,5L Chardonnay

WIP - Wine in Pouch, alebo Víno v Sáčku  je rebelský produkt, ktorý búra dogmu o tom, prečo by aj víno nemohlo byť v sáčku Je rovnakej kvality, ako víno v skleMá objem dvoch fliašJe ekologickejsšie, s 80% nižšiu CO2 stopouOtvorené ti vydrží až 6 týždňov a to vdaka ventilu, ktorý neprepúšta vzduch  
O víne: WIP - Wine in Pouch, alebo Víno v Sáčku  je rebelský produkt, ktorý búra dogmu o tom, prečo by aj víno nemohlo byť v sáčku Je rovnakej kvality, ako víno v skleMá objem dvoch fliašJe ekologickejsšie, s 80% nižšiu CO2 stopouOtvorené ti vydrží až 6 týždňov a to vdaka ventilu, ktorý neprepúšta vzduch  
30,90 €
Akcia

JM Muškát moravský

Víno svetložltej farby s koncentrovanou vôňou kvitnúcich bazových kvetov a bielej mäsitej broskyne s jemným nádychom citrusových plodov.Chuť je vyvážená, s harmonicky integrovaným zvyškovým cukrom, šťavnatými kyselinami a dochuťou zrelej nektárinky.
9,90 € 14,00 €
villa prosecco
Akcia

Mazzei Villa Marcello Prosecco DOC 0,75 l

Slamovo žltá farba, vôňa zelených jabĺk a agátového kvetu prechádza do príjemne osviežujúcej chuti a plného, zaguľateného konca, ktorý pochádza z predĺženého nazrievania na kvasinkách. Aj preto ide o jedno z najlepších vín Prosecco na trhu.
17,90 € 19,90 €
dry gin
Akcia

The Botanist Islay Dry Gin 46% 0,7 l

The Botanist je prestížny a majstrovsky vycíbrený gin destilovaný v destilérke Bruichladdich. Nadmieru lákavý, saténovo hladký gin s explodujúcimi kvetovými vôňami a bohatou, lahodne vyzretou chuťou. Obsahuje 22 aromatických bylín a kvetín rastúcoch na ostrove a tak dopĺňa zostavu deviatich klasických rastlín na výrobu ginu.
45,90 €
gin-tonic
Akcia

Gordons Gin 0,7 l + Kinley Tonic 1,5 l

Dvojica ktorá k sebe jednoducho patrí! Gin a Tonic sa najmä v poslednom období tešia mimoriadnej obľube. Je to predovšetkým pre ich vyváženú chuť a jednoduchosť prípravy, pre osvieženie chuti odporúčame pridať šťavu a kôru z limetky.
24,90 €
Rus standard
Akcia

Russian Standard 40% 0,7 l

Filtrácia Vodky Russkij Standart Original sa prevádza cez filtre z brezového dreveného uhlia. Vodka Russkij Standart je pripravená tradičným spôsobom z komponentov tej najvyššej možnej kvality: najlepších odrôd pšenice z centrálnej oblasti Ruska, čistej, nedestilovanej, mäkkej vody zo severných oblastí Ruska, ktorá je trpezlivou filtráciou dotiahnutá k dokonalosti.
26,90 €
Akcia

24 x Budweiser Budvar 10° 0,5 l

Náš svetlý ležiak je pivo pre pravých fajnšmekrov. Najurodzenejšie samičie hlávky kvalitného žateckého chmeľu, panensky čistá prírodná voda a prednostne vyberané zrnká unikátnej odrody moravského jačmeňa z neho robia nápoj naozajstných znalcov.
29,90 €
Akcia

Nicolaus Vodka Extra Jemná 1,0 l + Cappy Pomaranč 100% 1,00 l

20,90 €
multipacky-redbull-rusky
Akcia

Russian Standard 0,7l + 4ks RedBull 0,25l

33,90 €
multipacky-redbull-nicolaus
Akcia

Nicolaus Vodka 0,7l + 4ks RedBull 0,25l

20,50 €
hendricks
Akcia

Hendrick’s Gin 41,4% 0,7l

Jalovec, koriander a citrusovú kôru doplňuje lahodný dotyk ruží, dosiahnutý jemným vylisovaním olejov z okvetných lístkov. A na záver uhorka! Jej podstata je získaná drtením čerstvého plodu a následným miešaním drene so studenou vodou. Je to gin destilovaný v škótskej prímorskej dedinke Girvan.
42,90 € 49,90 €
moet
Akcia

Moët & Chandon Brut Imperial 12% 0,75l

Brut Impérial je vyvážená zmes troch odrôd vína, ktoré odhaľuje postupnosť elegantných a harmonických dojmov, sviežej zrelosti, jemných a vycibrených línii, navodzujúcich pocit pohody a príjemného rozpoloženia.
65,00 €
red bull 250
Akcia

Red Bull 0,25 l

Red Bull je energetický nápoj vyrábaný v Rakúsku. Pôvodný recept na nápoj Red Bull pochádza z Thajska a bol neskôr chuťovo upravený. Obsahuje Kofeín, taurín, vitamíny skupiny B, sacharózu a glukózu + pramenitú alpskú vodu.
2,50 €
captain morgan
Akcia

Captain Morgan Spiced Gold 35% 0,7 l

Unikátny jamajský rum prekvapí neopakovateľnou chuťou, chuťou ročného zrenia v dubových sudoch obohatenú o jedinečnú príchuť tajnej zmesi bylin a korenín. Legendárny kapitán Henry Morgan bol jedným z najobdivovanejších bukanírov 17. storočia. Preslávil sa odvahou,šľachetnosťou a družnosťou pri objavitelských expedíciách na Barbados a Jamajku. Jeho sláva mu priniesla nakoniec aj kreslo jamajského guvernér, ale to neznamenalo aby sa vzdal svojej túžby po dobrodružnom živote. Novým objektom jeho dobyvateľských túžob sa od roku 1680 stal tunajší trh s rumom, kde vznikla slávna značka Captain Morgan. Krajina pôvodu: Jamajka Výrobca: Captain Morgan Konzumácia: Čistý s ľadom, alebo do miešaných nápojov
19,90 € 21,00 €
Grants whiskey
Akcia

Grant’s whisky 40% 0,7 l

Táto miešaná whisky je vyrábaná podľa pôvodnej originálnej receptúry, pochádzajúcej z roku 1898. Zakladateľ spoločnosti William Grant. Svojou jedinečnou chuťou patrí medzi najkvalitnejšie whisky. Po zmiešaní vytvárajú sladové a obilné whisky mnohostrannú, jemnú a lahodná chuť. Chuť svieža, slad, karamel, rašelina a náznak čokolády. Farbu má stredne až platinovo zlatú. Dlhá a skvelá dochuť.
18,90 € 21,00 €
captain morgan
Akcia

Captain Morgan Spiced Gold 35% 1,0 l

Unikátny jamajský rum prekvapí neopakovateľnou chuťou, chuťou ročného zrenia v dubových sudoch obohatenú o jedinečnú príchuť tajnej zmesi bylin a korenín. Legendárny kapitán Henry Morgan bol jedným z najobdivovanejších bukanírov 17. storočia. Preslávil sa odvahou,šľachetnosťou a družnosťou pri objavitelských expedíciách na Barbados a Jamajku. Jeho sláva mu priniesla nakoniec aj kreslo jamajského guvernér, ale to neznamenalo aby sa vzdal svojej túžby po dobrodružnom živote. Novým objektom jeho dobyvateľských túžob sa od roku 1680 stal tunajší trh s rumom, kde vznikla slávna značka Captain Morgan. Krajina pôvodu: Jamajka Výrobca: Captain Morgan Konzumácia: Čistý s ľadom, alebo do miešaných nápojov
25,90 €