fbpx

Viete prečo v Amerike pijú alkohol v papierových sáčkoch?

V predchádzajúcom článku sme sa venovali pitiu alkoholu vo švédsku. Tentokrát sme si pre vás pripravili pár zaujímavých informácií ako je to s pitím alkoholu za veľkou mlákou. Každý z vás už určite videl americký film, kde si človek kúpi fľašu alkoholu a tajne ju skryje do papierovej tašky, z ktorej potom aj pije. Aby sme sa dozvedeli prečo je to tak musíme opäť zájsť trochu do histórie. 

V USA od polovice 19. storočia získavali na popularite rôzne protialkoholické spolky, ktorých cieľom bolo alkohol v USA úplne zakázať. Táto idea sa postupne začala rozširovať po celých spojených štátoch a vyvrcholila v roku 1919 kedy prijal kongres 18. dodatok k ústave, ktorý zakazoval výrobu, predaj a distribúciu všetkých nápojov obsahujúcich viac než pól percenta alkoholu. Oficiálne prohibícia začala platiť v roku 1920, keďže vtedajší prezident odmietol podpísať tento zákon ale kongresmani prelomili jeho veto.
Tento zákon mal za následok úplne opačný efekt.  Američania odmietali abstinovať a miesto toho pili ešte viac, rozmohol sa obrovský čierny obchod s alkoholom. Za samotný alkohol boli ľudia ochotný platiť nemalé peniaze. V mestách začali pribúdať nelegálne bary. Príkladom ako to fungovalo bol bar vo štvrti East Village v New Yourku. Tento podnik sa počas prohibície tváril ako fast food, v ktorom sa nachádzal telefónny automat kde keď ste vytočili „1“ tak vám otvorili dvere do tajného podniku, kde vám naliali alkohol. Tento podnik funguje dodnes a avšak už legálne.
brana
 Al Capone 
Nelegálny alkohol prúdil vo veľkom hlavne z Kanady a Mexika alebo z nelegálnych páleníc. Mafiánske gangy ktoré začali vznikať zarábali na prohibícii najviac. Každý určite pozná mafiána Al Capone, ktorý sa stal symbolom vtedajšej éry zločinu.
Veľmi rýchlo začalo štátu dochádzať o koľko peňazí z daní týmto zákonom prichádzajú a v roku 1933 bola 21. dodatkom k ústave prohibícia zrušená.
Prejdime do súčasnosti
Dostať s k alkoholu aj v dnešnej dobe nie je tak ľahké akoby sa mohlo zdať. V roku 1984 začal platiť v USA zákon National Minimum Drinking Age Act, podľa ktorého museli všetky americké štáty posunúť a stanoviť minimálnu vekovú hranicu na pitie a kúpu alkoholu na 21 rokov. Existuje pár výnimiek čo sa týka konzumácie a nie kúpy alkoholu. Napríklad niektoré štáty dovoľujú piť mladším v súkromných priestoroch vďaka súhlasu rodičov alebo z edukačných, náboženských či lekárskych dôvodov.
Rovnako ako v spomínanom Švédsku ani tu sa alkohol nepredáva v potravinách ako u nás, ale v špecializovaných obchodoch takzvaných liquor store. V niektorých potravinách ale je možné nájsť pivo alebo víno, keďže licencia na tento druh alkoholu je omnoho lacnejšia než na tvrdý alkohol. Tieto špecializované obchody sú otvorené len do 21.hodiny a v nedeľu iba do 18 hodiny.
Najnovším zákonom ktorý začal platiť v roku 2019, je predaj tabakových výrobkov, povolený len osobám nad 21 rokov. Veková hranica 21 rokov platí aj pri vstupoch do klubov v ktorých je podávaný alkohol.Iný kraj iný mravV Amerike to v niektorých štátoch nie je iba o 21-ročnej vekovej hranici, ale predsa sa nájdu štáty, kde sú zákony pre návštevníkov značne komplikované.
Napríklad v štáte Utah by ste si v miestnom obchode kúpili len pivo s obsahom menej ako 3,2 % alkoholu. Koktaily môžu obsahovať maximálne 1,5 fl oz (fluid ounce – jednotka objemu) hlavného alkoholu. Vo väčšine reštaurácií si musíte objednať s alkoholom jedlo, inak ho nedostanete.
V Pensylvánii si napríklad nemôžete kúpiť naraz aj pivo aj víno a predaj alkoholu je v nedeľu zakázaný.
Na záver sa vráťme späť na začiatok k spomínaným papierovým sáčkom.
V takmer všetkých amerických štátoch platí takzvaný zákon otvorenej nádoby, čo znamená, že je zakázaná konzumácia alkoholu na verejných priestranstvách.
Toto je vysvetlenie prečo si ľudia takto schovávajú alkohol, rovnako je zakázané aj fajčenie na verejnosti.Na ďalšie zaujímavosti o iných krajinách si budete musieť počkať.
Tak na zdravie priatelia
Pite s rozumom!
otvaracie hodiny promo-platba-kartou otvaracie hodiny

Najnovšie blogy

Akciové ponuky

Akcia

Frozen Cocktails 5pack

Mojito, Strawberry Daiquiri, Limoncello, Gin & Tonic and Vodka Energy.
9,90 €
Akcia

El jardín Merlot rosé 0,75l – 2ks

12,50 € 14,00 €
Akcia

El jardín Merlot 0,75l – 2ks

12,50 € 14,00 €
Akcia

WIP 3x 1,5L Chardonnay

WIP - Wine in Pouch, alebo Víno v Sáčku  je rebelský produkt, ktorý búra dogmu o tom, prečo by aj víno nemohlo byť v sáčku Je rovnakej kvality, ako víno v skleMá objem dvoch fliašJe ekologickejsšie, s 80% nižšiu CO2 stopouOtvorené ti vydrží až 6 týždňov a to vdaka ventilu, ktorý neprepúšta vzduch  
O víne: WIP - Wine in Pouch, alebo Víno v Sáčku  je rebelský produkt, ktorý búra dogmu o tom, prečo by aj víno nemohlo byť v sáčku Je rovnakej kvality, ako víno v skleMá objem dvoch fliašJe ekologickejsšie, s 80% nižšiu CO2 stopouOtvorené ti vydrží až 6 týždňov a to vdaka ventilu, ktorý neprepúšta vzduch  
30,90 €
Akcia

JM Muškát moravský

Víno svetložltej farby s koncentrovanou vôňou kvitnúcich bazových kvetov a bielej mäsitej broskyne s jemným nádychom citrusových plodov.Chuť je vyvážená, s harmonicky integrovaným zvyškovým cukrom, šťavnatými kyselinami a dochuťou zrelej nektárinky.
9,90 € 14,00 €
notte rossa
Akcia

Notte Rossa Primitivo Salento 0,75 l

Intenzívna vôňa sladkého ovocia, podmanivé tóny višní, čerešní, i čiernych ríbezlí, v pozadí s čokoládovým tanínom. V chuti nájdeme tiež korenisté tóny. Skvelý dojem je umocnený jemne sladkým záverom.
9,90 € 11,90 €
villa prosecco
Akcia

Mazzei Villa Marcello Prosecco DOC 0,75 l

Slamovo žltá farba, vôňa zelených jabĺk a agátového kvetu prechádza do príjemne osviežujúcej chuti a plného, zaguľateného konca, ktorý pochádza z predĺženého nazrievania na kvasinkách. Aj preto ide o jedno z najlepších vín Prosecco na trhu.
17,90 € 19,90 €
dry gin
Akcia

The Botanist Islay Dry Gin 46% 0,7 l

The Botanist je prestížny a majstrovsky vycíbrený gin destilovaný v destilérke Bruichladdich. Nadmieru lákavý, saténovo hladký gin s explodujúcimi kvetovými vôňami a bohatou, lahodne vyzretou chuťou. Obsahuje 22 aromatických bylín a kvetín rastúcoch na ostrove a tak dopĺňa zostavu deviatich klasických rastlín na výrobu ginu.
45,90 €
gin-tonic
Akcia

Gordons Gin 0,7 l + Kinley Tonic 1,5 l

Dvojica ktorá k sebe jednoducho patrí! Gin a Tonic sa najmä v poslednom období tešia mimoriadnej obľube. Je to predovšetkým pre ich vyváženú chuť a jednoduchosť prípravy, pre osvieženie chuti odporúčame pridať šťavu a kôru z limetky.
24,90 €
Rus standard
Akcia

Russian Standard 40% 0,7 l

Filtrácia Vodky Russkij Standart Original sa prevádza cez filtre z brezového dreveného uhlia. Vodka Russkij Standart je pripravená tradičným spôsobom z komponentov tej najvyššej možnej kvality: najlepších odrôd pšenice z centrálnej oblasti Ruska, čistej, nedestilovanej, mäkkej vody zo severných oblastí Ruska, ktorá je trpezlivou filtráciou dotiahnutá k dokonalosti.
26,90 €
Akcia

24 x Budweiser Budvar 10° 0,5 l

Náš svetlý ležiak je pivo pre pravých fajnšmekrov. Najurodzenejšie samičie hlávky kvalitného žateckého chmeľu, panensky čistá prírodná voda a prednostne vyberané zrnká unikátnej odrody moravského jačmeňa z neho robia nápoj naozajstných znalcov.
29,90 €
Akcia

Nicolaus Vodka Extra Jemná 1,0 l + Cappy Pomaranč 100% 1,00 l

20,90 €
multipacky-redbull-rusky
Akcia

Russian Standard 0,7l + 4ks RedBull 0,25l

33,90 €
multipacky-redbull-nicolaus
Akcia

Nicolaus Vodka 0,7l + 4ks RedBull 0,25l

20,50 €
hendricks
Akcia

Hendrick’s Gin 41,4% 0,7l

Jalovec, koriander a citrusovú kôru doplňuje lahodný dotyk ruží, dosiahnutý jemným vylisovaním olejov z okvetných lístkov. A na záver uhorka! Jej podstata je získaná drtením čerstvého plodu a následným miešaním drene so studenou vodou. Je to gin destilovaný v škótskej prímorskej dedinke Girvan.
42,90 € 49,90 €
moet
Akcia

Moët & Chandon Brut Imperial 12% 0,75l

Brut Impérial je vyvážená zmes troch odrôd vína, ktoré odhaľuje postupnosť elegantných a harmonických dojmov, sviežej zrelosti, jemných a vycibrených línii, navodzujúcich pocit pohody a príjemného rozpoloženia.
65,00 €
red bull 250
Akcia

Red Bull 0,25 l

Red Bull je energetický nápoj vyrábaný v Rakúsku. Pôvodný recept na nápoj Red Bull pochádza z Thajska a bol neskôr chuťovo upravený. Obsahuje Kofeín, taurín, vitamíny skupiny B, sacharózu a glukózu + pramenitú alpskú vodu.
2,50 €
captain morgan
Akcia

Captain Morgan Spiced Gold 35% 0,7 l

Unikátny jamajský rum prekvapí neopakovateľnou chuťou, chuťou ročného zrenia v dubových sudoch obohatenú o jedinečnú príchuť tajnej zmesi bylin a korenín. Legendárny kapitán Henry Morgan bol jedným z najobdivovanejších bukanírov 17. storočia. Preslávil sa odvahou,šľachetnosťou a družnosťou pri objavitelských expedíciách na Barbados a Jamajku. Jeho sláva mu priniesla nakoniec aj kreslo jamajského guvernér, ale to neznamenalo aby sa vzdal svojej túžby po dobrodružnom živote. Novým objektom jeho dobyvateľských túžob sa od roku 1680 stal tunajší trh s rumom, kde vznikla slávna značka Captain Morgan. Krajina pôvodu: Jamajka Výrobca: Captain Morgan Konzumácia: Čistý s ľadom, alebo do miešaných nápojov
19,90 € 21,00 €
Grants whiskey
Akcia

Grant’s whisky 40% 0,7 l

Táto miešaná whisky je vyrábaná podľa pôvodnej originálnej receptúry, pochádzajúcej z roku 1898. Zakladateľ spoločnosti William Grant. Svojou jedinečnou chuťou patrí medzi najkvalitnejšie whisky. Po zmiešaní vytvárajú sladové a obilné whisky mnohostrannú, jemnú a lahodná chuť. Chuť svieža, slad, karamel, rašelina a náznak čokolády. Farbu má stredne až platinovo zlatú. Dlhá a skvelá dochuť.
18,90 € 21,00 €
captain morgan
Akcia

Captain Morgan Spiced Gold 35% 1,0 l

Unikátny jamajský rum prekvapí neopakovateľnou chuťou, chuťou ročného zrenia v dubových sudoch obohatenú o jedinečnú príchuť tajnej zmesi bylin a korenín. Legendárny kapitán Henry Morgan bol jedným z najobdivovanejších bukanírov 17. storočia. Preslávil sa odvahou,šľachetnosťou a družnosťou pri objavitelských expedíciách na Barbados a Jamajku. Jeho sláva mu priniesla nakoniec aj kreslo jamajského guvernér, ale to neznamenalo aby sa vzdal svojej túžby po dobrodružnom živote. Novým objektom jeho dobyvateľských túžob sa od roku 1680 stal tunajší trh s rumom, kde vznikla slávna značka Captain Morgan. Krajina pôvodu: Jamajka Výrobca: Captain Morgan Konzumácia: Čistý s ľadom, alebo do miešaných nápojov
25,90 €