fbpx

Gin bol pôvodne určený ako liek! Viete ako vznikol Gin & Tonic?

Nejednému z nás, už určite chýba večerné vysedávanie na terasách podnikov s dobrým drinkom v ruke. Jedným z takýchto miešaných nápojov, ktorý si môžete jednoducho pripraviť aj doma je Gin&Tonic. Ešte predtým ako si ho namiešate, poďme sa pozrieť na históriu tohto nápoja.

Z Holandska až do Indie

Rozdeľme si to na drobné, začnime históriou Ginu. Gin pochádza z Holandska, kde bol v roku 1650 objavený profesorom medicíny. Známy profesor Franciscus Sylvius, chcel pôvodne nájsť lacné diuretikum, čiže liek na obličkové problémy. Zmiešal teda dve močopudné suroviny olej z borievkových bobúľ ( Juniperus cummunis ) a obilný destilát.

Tento pôvodne liek, anglický vojaci nazvali aj „holandská guráž“  a priviezli ho do Anglicka. Samotný britský kráľ William spopularizoval tento alkohol. Popularita nadobudla obrovské rozmery, kedy si skoro štvrtina domácností v Londýne vyrábala svoj vlastný gin. Toto obdobie dostalo aj príznačný názov „Ginové šialenstvo“. Keďže sa gin vyrábal z nekvalitného obilia, ktoré nebolo vhodné ani na výrobu piva, tak dôsledky vo forme sociálnych a ekonomických problémov nenechali na seba dlho čakať. Britská vláda sa preto rozhodla stopnúť výrobu a predaj nekvalitného ginu a predstavila rovno  dva zákony regulujúce jeho predaj. Práve vďaka regulácií sa gin rozvinul do chuti akú poznáme dnes.

Čo ten tonik ?

Musíme sa opäť vrátiť v čase. Domorodé obyvateľstvo Peru zistilo, že kôra z juhoamerického stromu cinchona zrejme lieči horúčku a zimnicu, príznaky spojené s maláriou. Dvaja francúzski vedci – Pierre-Joseph Pelletier a Joseph-Bienaimé Caventou – zistili, ako extrahovať silnú liečivú zmes kôry, chinín, a rýchlo tak speňažiť svoj objav a predať ho ako prostriedok na liečenie malárie.

Poďme sa teraz presunúť o kúsok ďalej. Keď v roku 1857 prevzali briti nadvládu nad Indiou, tak ich postretla nemilá udalosť. Mnohých vojakov postihla choroba prenášaná komármi, malária. Keďže chinín je príliš horký, vojaci prišli s nápadom ako si chuť tejto medicíny vylepšiť. Kombinovali ju s vodou, cukrom, vápnom a ginom: prvé podoby ginu a tonika. Ako sa neskôr ukázalo čo, už vieme aj my dnes, toniková voda je teda chinínová sóda, ktorá s troškou ginu chutí vynikajúco.

Gin tak ďalej cestoval vďaka britom a rozšíril sa do celého sveta. Obľúbili si ho aj v Amerike. Keď však v USA zavládla prohibícia a nedalo sa ho legálne dovážať, pašovali ho do krajiny cez Mexiko či Kanadu a snažili sa ho vyrábať vo vaniach. Takzvaný „bathub gin“ bol nekvalitný, vznikal z lekárskeho alkoholu, do ktorého sa pridali botanicals.

Počas 2. svetovej vojny v Londýne pozatvárali, vyvlastnili a zbombardovali množstvo páleníc. Obľuba ginu vtedy výrazne upadla, no v 21. storočí, ako vidíme sa tomuto nápoju prinavrátila opäť sláva. Začiatkom tohto storočia došlo k „boomu“ takzvaného španielskeho gin tonicu, ktorý sa ďalej rozšíril do Talianska a postupne do veľkej časti západnej Európy.

V čom je teda ten španielsky gin tonic iný ? Podáva sa vo vínovom pohári s množstvom ľadu so sezónnym ovocím alebo zeleninovými doplnkami či bylinkami a korením na vrchu. V podstate túto podobu nápoja si s veľkou chuťou vychutnávame.

Flasa

Borovička nie je Gin

Určite už mnohý z vás počuli, že Borovička je vlastne gin, opak je pravdou. Zásadný rozdiel a základný rozdiel je v tom, že borovička obsahuje borievku, kým do ginu sa pridávajú botanical, ktorých je viac. Pre upresnenie čo si pod pojmom botanicals máte predstaviť, je to súbor rôznych kombinácií korenín a bylín alebo rastlinných výťažkov. Medzi botanicals, ktorými sa gin  dochucuje patria napríklad  citrusová aróma, či už citrónová alebo pomarančová. Medzi ďalšie rastlinné látky, ktoré môžu byť použité patrí anízkoreň angelika, koreň sladkého drievka, škoricalimetková kôra, grapefruitová kôra, šafranbaobabkoriander, muškátový oriešok a veľa iných.

Myslím, že už ste si toho prečítali o gine celkom dosť a preto sa môžete s chuťou pustiť do jeho prípravy. Tipy ako si pripraviť výborný gin tonik nájdete aj tu 5 krokov pre dokonalý Gin & Tonik (pijeme.sk). Tak na zdravie priatelia!

otvaracie hodiny promo-platba-kartou otvaracie hodiny

Najnovšie blogy

Akciové ponuky

notte rossa
Akcia

Notte Rossa Primitivo Salento 0,75 l

Intenzívna vôňa sladkého ovocia, podmanivé tóny višní, čerešní, i čiernych ríbezlí, v pozadí s čokoládovým tanínom. V chuti nájdeme tiež korenisté tóny. Skvelý dojem je umocnený jemne sladkým záverom.
9,90 € 11,90 €
villa prosecco
Akcia

Mazzei Villa Marcello Prosecco DOC 0,75 l

Slamovo žltá farba, vôňa zelených jabĺk a agátového kvetu prechádza do príjemne osviežujúcej chuti a plného, zaguľateného konca, ktorý pochádza z predĺženého nazrievania na kvasinkách. Aj preto ide o jedno z najlepších vín Prosecco na trhu.
17,90 € 19,90 €
borovicka borec
Akcia

Grepovička: Borovička Borec 0,7 l + Grepový džús Pfanner 1 l

Legendárny mix sa dostal do našej ponuky, Grepovičku si môžete vychutnať v kombinácií Borovičky Borec od St. Nicolaus a kvalitného Grepového džúsu Pfanner za zvýhodnenú cenu!
9,90 € 11,90 €
jagermeister
Akcia

Jägermeister SCHARF 33% 0,7 l

NOVINKA - ďalší legendárny bylinný likér od nemeckej značky Jägermeister. Recept je založený na originálnej receptúre z 56 bylín ako ostatné likéry Jägermeister s vyšším podielom prírodného zázvoru a koreňa ázijského zázvoru galangal, ktorý dodáva ostrosť.
19,90 € 22,00 €
gin-tonic
Akcia

Gordons Gin 0,7 l + Kinley Tonic 1,5 l

Dvojica ktorá k sebe jednoducho patrí! Gin a Tonic sa najmä v poslednom období tešia mimoriadnej obľube. Je to predovšetkým pre ich vyváženú chuť a jednoduchosť prípravy, pre osvieženie chuti odporúčame pridať šťavu a kôru z limetky.
15,90 € 16,90 €
Rus standard
Akcia

Russian Standard 40% 1,0 l

Filtrácia Vodky Russkij Standart Original sa prevádza cez filtre z brezového dreveného uhlia. Vodka Russkij Standart je pripravená tradičným spôsobom z komponentov tej najvyššej možnej kvality: najlepších odrôd pšenice z centrálnej oblasti Ruska, čistej, nedestilovanej, mäkkej vody zo severných oblastí Ruska, ktorá je trpezlivou filtráciou dotiahnutá k dokonalosti.
19,90 € 35,00 €
Rus standard
Akcia

Russian Standard 40% 0,7 l

Filtrácia Vodky Russkij Standart Original sa prevádza cez filtre z brezového dreveného uhlia. Vodka Russkij Standart je pripravená tradičným spôsobom z komponentov tej najvyššej možnej kvality: najlepších odrôd pšenice z centrálnej oblasti Ruska, čistej, nedestilovanej, mäkkej vody zo severných oblastí Ruska, ktorá je trpezlivou filtráciou dotiahnutá k dokonalosti.
14,90 € 25,00 €
budvar10
Akcia

24 x Budweiser Budvar 10° 0,5 l

Náš svetlý ležiak je pivo pre pravých fajnšmekrov. Najurodzenejšie samičie hlávky kvalitného žateckého chmeľu, panensky čistá prírodná voda a prednostne vyberané zrnká unikátnej odrody moravského jačmeňa z neho robia nápoj naozajstných znalcov.
19,90 € 31,20 €
stolichnaya-vodka-pijeme
Akcia

Vodka Stolichnaya 40% 1,0 l

Stolichnaya Vodka je jednou z najznámejších a najpredávanejších vodiek na svete, prezývaná tiež Matka všetkých vodiek. Charakteristická chuť a obilné aróma vodky Stolichnaya vzniká počas štvornásobnej destilácie kvalitnej ozimnej pšenice a štvorfázovej filtrácie.
17,90 € 24,90 €
nicohappy
Akcia

Nicolaus Vodka Extra Jemná 1,0 l + Happy Day Pomaranč 100% 1,00 l

14,90 € 17,50 €
multipacky-redbull-rusky
Akcia

Russian Standard 0,7l + 4ks RedBull 0,25l

19,90 € 23,70 €
multipacky-redbull-nicolaus
Akcia

Nicolaus Vodka 0,7l + 4ks RedBull 0,25l

13,90 € 18,80 €
moet
Akcia

Moët & Chandon Brut Imperial 12% 0,75l

Brut Impérial je vyvážená zmes troch odrôd vína, ktoré odhaľuje postupnosť elegantných a harmonických dojmov, sviežej zrelosti, jemných a vycibrených línii, navodzujúcich pocit pohody a príjemného rozpoloženia.
49,90 € 59,90 €
red bull 250
Akcia

Red Bull 0,25 l

Red Bull je energetický nápoj vyrábaný v Rakúsku. Pôvodný recept na nápoj Red Bull pochádza z Thajska a bol neskôr chuťovo upravený. Obsahuje Kofeín, taurín, vitamíny skupiny B, sacharózu a glukózu + pramenitú alpskú vodu.
1,90 € 2,20 €
captain morgan
Akcia

Captain Morgan Spiced Gold 35% 0,7 l

Unikátny jamajský rum prekvapí neopakovateľnou chuťou, chuťou ročného zrenia v dubových sudoch obohatenú o jedinečnú príchuť tajnej zmesi bylin a korenín. Legendárny kapitán Henry Morgan bol jedným z najobdivovanejších bukanírov 17. storočia. Preslávil sa odvahou,šľachetnosťou a družnosťou pri objavitelských expedíciách na Barbados a Jamajku. Jeho sláva mu priniesla nakoniec aj kreslo jamajského guvernér, ale to neznamenalo aby sa vzdal svojej túžby po dobrodružnom živote. Novým objektom jeho dobyvateľských túžob sa od roku 1680 stal tunajší trh s rumom, kde vznikla slávna značka Captain Morgan. Krajina pôvodu: Jamajka Výrobca: Captain Morgan Konzumácia: Čistý s ľadom, alebo do miešaných nápojov
14,90 € 21,00 €
Grants whiskey
Akcia

Grant’s whisky 40% 0,7 l

Táto miešaná whisky je vyrábaná podľa pôvodnej originálnej receptúry, pochádzajúcej z roku 1898. Zakladateľ spoločnosti William Grant. Svojou jedinečnou chuťou patrí medzi najkvalitnejšie whisky. Po zmiešaní vytvárajú sladové a obilné whisky mnohostrannú, jemnú a lahodná chuť. Chuť svieža, slad, karamel, rašelina a náznak čokolády. Farbu má stredne až platinovo zlatú. Dlhá a skvelá dochuť.
14,90 € 21,00 €
captain morgan
Akcia

Captain Morgan Spiced Gold 35% 1,0 l

Unikátny jamajský rum prekvapí neopakovateľnou chuťou, chuťou ročného zrenia v dubových sudoch obohatenú o jedinečnú príchuť tajnej zmesi bylin a korenín. Legendárny kapitán Henry Morgan bol jedným z najobdivovanejších bukanírov 17. storočia. Preslávil sa odvahou,šľachetnosťou a družnosťou pri objavitelských expedíciách na Barbados a Jamajku. Jeho sláva mu priniesla nakoniec aj kreslo jamajského guvernér, ale to neznamenalo aby sa vzdal svojej túžby po dobrodružnom živote. Novým objektom jeho dobyvateľských túžob sa od roku 1680 stal tunajší trh s rumom, kde vznikla slávna značka Captain Morgan. Krajina pôvodu: Jamajka Výrobca: Captain Morgan Konzumácia: Čistý s ľadom, alebo do miešaných nápojov
19,90 € 25,00 €